Menopauza nie je choroba

Menopauza nie je choroba, je to životná etapa, napriek tomu sa na ňu predpisujú lieky.

Čo je vlastne menopauza (menopauza)

Je to fáza v životnom cykle ženy, keď v jej tele prebiehajú veľké fyziologické zmeny, plus psychické prispôsobenie sa situácii. V tomto období života už nemá na výber, a ak nemala deti alebo ich mala menej, ako chcela, môže to spôsobiť nepríjemné psychické stavy. Celkovo tieto zmeny často vedú k úzkosti. Samozrejme, nie vždy je to tak, ale pre ženskú psychiku je to často náročné obdobie.
Z pohľadu čínskej medicíny sa v tomto období ženadostáva do tzv. cyklu jin (od obdobia zeme, cez obdobie kovu - od teplého a vlhkého obdobia, až po obdobie chladu a sucha - do jesene). Práve zásobáreň zložky jin určuje, ako sa žena bude v tomto období cítiť a aké problémy môžu nastať.

Článok si môžete aj vypočuť.

S trochou nadsázky by sa dalo povedať, že tak, ako si žena vytvorila svoje "jinové" rezervy počas plodného života, tak si vytvorí aj "jinovú" fázu života, t. j. menopauzu a obdobie po nej.

Čo je Jin?

O definícii pojmu JIN by som mohol prednášať celé hodiny a stále by som sa nedostal k podstate. Je to však zložka, ktorá je v tele zastúpená prvkami - ženský princíp, pasivita, žena, zem, mesiac, smrť, nehybnosť, forma, voda, jeseň, zima, noc, chlad, vlhko, tma, mäkké, klesanie, pravé, vnútorné, dostredivé. Veľmi zjednodušene povedané, keď je prázdnota JIN (YIN XU), tieto charakteristiky nie sú v hojnom počte a nastáva situácia, keď sa pasivita mení na aktivitu (najčastejšie búšenie srdca), voda sa mení na oheň (návaly horúčavy do hornej časti tela), noc je deň (nespavosť alebo neschopnosť spať), dusno ide von (veľké potenie, ktoré sa ženie von). Takže doplnenie JIN je vždy nevyhnutné.
Niekedy je fascinujúce premýšľať o týchto súvislostiach. Z pohľadu TČM sú hormóny charakterizované nasledovne:
Estrogén = JIN.
Progesterón = JANG
Testosterón = extrémny JANG
Keď chýba YIN, znamená to, že chýba estrogén. Estrogén sa ukladá v tukoch. To je často dôvod, prečo ženy v menopauze priberajú. Telo prirodzene zadržiava zásoby.
Menopause-climacterium-navaly-M

Čo Jina najviac vyčerpáva?

Preťaženie - pri nadmernej fyzickej práci Jang opúšťa telo. Ale to nie je práve dnešný problém. Viac nás ovláda duševná prepracovanosť, dlhé hodiny práce pri počítači a nedostatok spánku, to je vyslovene požierač zložiek jin.
Mať viac detí za sebou a nedostatočne dopĺňať energiu.
Emocionálny stres. Zo skúsenosti by som mohla potvrdiť, že toto je najvýznamnejší dôvod, prečo menopauza prichádza skôr. Emocionálny stres doslova spaľuje hormóny.
Životný štýl, ktorý vyčerpáva obličky. Tam patrí najmä nedostatok spánku a nedodržiavanie prirodzených biorytmov. Keď spíme, dopĺňame krv, a tým aj jin. Žiaľ, často sa z toho stáva začarovaný kruh, pretože ženy v menopauze majú často problémy so spánkom. Mohla by som pokojne tvrdiť, že každá žena v menopauze pozoruje zmeny v spánkovom režime a určitý stupeň nespavosti.

Príznaky sú rôzne a každá žena ju prežíva inak.

Medzi najčastejšie príznaky patria
  • Návaly horúčavy počas dňa s potením hlavne v hornej časti tela.
  • Nespavosť s potením v noci.
  • Zimnica počas dňa a mierna bolesť v bokoch.
  • Suchosť (suché vlasy, suchá pokožka, suchá vagína).
Teraz by bolo jednoduché dať nejaké odporúčania, čo s tým robiť Ale nie je to úplne jednoduché. Uvedené príznaky majú koreň a ten je potrebné nájsť. Môžem vám dať len ľahký návod.

Často ide o obličky

Ženy v menopauze zvyknú mať prázdno o jin a jang obličiek a určite neurobíte chybu, ak ich začnete dopĺňať. Na tento účel možno odporučiť dve zmesi: Vyváženie dráhy YIN (2 tablety večer) a Vyváženie dráhy YANG (2 tablety ráno).
Ak je hlavným problémom nespavosť a úzkosť, výborne funguje Heavenly Empress, ktorý užívajte 2 - 6 tabliet denne v kombinácii s horčíkom.
Ak riešite hlavne suchosť, je to opäť o jin a krvi a tu som vyskúšala Women's Treasure s ľanovým olejom.

Šetrná liečba je nevyhnutná

Životná etapa menopauzy si vyžaduje jemné zaobchádzanie. Mnohým ženám menopauza evokuje, že sú staré a nepoužiteľné. V skorších dobách to bolo naopak. Žena bola rešpektovaná, až keď dosiahla tento vek.
Navyše, dámy, vstupujete do obdobia, keď vás už nebudú vyčerpávať neustále hormonálne výkyvy a strata krvi. Začnite žiť túto novú časť svojho života hlavne pre seba.
V tejto súvislosti sa vám prihovára Mgr. Jana Kubíčková

O menopauze sme sa rozprávali aj s MUDr. Uríkovou.

Z našej ponuky