4 bežné zdravotné problémy spôsobené nedostatkom horčíka

Vedeli ste, že mnohé zdravotné problémy, s ktorými sa denne stretávame, sú spôsobené nedostatkom horčíka? Horčík je jedným zo základných stavebných prvkov nášho tela, a keď ho máme nedostatok, celý náš systém sa postupne začne rúcať ako domček z kariet.
Tí, ktorí už zistili, aký je horčík dôležitý, naň nedajú dopustiť. Horčík je obľúbenou "drogou" zaneprázdnených manažérov a matiek malých detí. Oba tieto tábory spája stres, málo spánku a preťaženie povinnosťami. Príznaky nedostatku horčíka na seba nenechajú dlho čakať. Aké sú teda najčastejšie zdravotné problémy, ktoré spôsobuje chýbajúci horčík?

Napätie a nervozita

Možno ste sa s tým stretli aj vy. Ste v napätí, cítite sa vnútorne nepokojní a nervózni, a to všetko bez zjavnej príčiny. Ak je to váš prípad, vyskúšajte najprv horčík. Horčík je nevyhnutný pre normálnu funkciu nervov, prináša uvoľnenie svalom a orgánom. Jeho nedostatok sa prejavuje práve nepokojom a napätím.
Zaujímavé je, že naše telo spotrebuje niekoľkokrát viac horčíka, keď sme v strese, ako keď sme pokojní a uvoľnení. Čím viac stresu prežívate, tým viac horčíka potrebujete.

Únava a nedostatok energie

Cítite sa niekedy bez života? A pritom vám možno práve chýba horčík. Horčík pomáha vstrebávaniu cukrov do buniek, a tým prispieva k tvorbe energie. Zlepšuje tiež využívanie kyslíka v bunkách. Počas veľkého pracovného zaťaženia, športového výkonu alebo po bezsennej noci bude horčík záchrancom, ktorý vám vráti silu do žíl. Nenahradí dobrý spánok, ale pomôže vám cítiť sa lepšie.
Horčík

Kŕče v nohách

Nepríjemné kŕče v nohách sa môžu objaviť počas spánku, ráno pri naťahovaní alebo kedykoľvek počas športu. Je to jasný znak toho, že ste zabudli na horčík, ktorý sa tak dožaduje pozornosti. Horčík sa odporúča aj pri tzv. syndróme nepokojných nôh, ktorý sa prejavuje nepríjemnými pocitmi v nohách a nutkaním pohybovať nohami. Syndróm nepokojných nôh vám bráni pozerať večer televíziu a bráni vám zaspať v posteli. Hoci príčiny syndrómu môžu byť rôzne, suplementácia horčíkom je určite najjednoduchší spôsob, ako začať problém riešiť.

Tŕpnutie v boku pri behu

Rozhodli ste sa začať behať, ale po prvých sto metroch vás zastavilo nepríjemné pichanie v boku? Táto nepríjemná bolesť je spôsobená nesprávne zladeným rytmom dýchania a behu. Začínajúci bežci často dýchajú len povrchovo a spodná časť trupu sa nedostatočne okysličuje. Potom reaguje kŕčmi a známym pichaním, ktoré nazýva: Zastavte sa a poriadne sa nadýchnite. A mali ste užívať horčík. Ha!
Nabudúce, keď pôjdete behať, doplňte pred štartom horčík, ktorý má antikonvulzívny účinok, nehrajte sa na Usaina Bolta, bežte tempom, ktoré vám umožní prirodzene dýchať, a neprekračujte odporúčanú tepovú frekvenciu.

Ako dopĺňať horčík?

Najlepšie vstrebateľnou formou horčíka je horčík viazaný na aminokyselinu glycín, nazývaný glycinát horčíka. Prípravok môžete užívať dlhodobo a priebežne si dopĺňať hladinu horčíka. Výhodou kapsúl je, že neobsahujú cukor, soľ, sóju, lepok, umelé farbivá a konzervačné látky, takže ich môžu užívať aj ľudia s intoleranciou na tieto zložky.
Samozrejme, ani horčík nie je všemocný, najmä ak sú príčiny problémov závažnejšie, ale určite je dobrou prvou voľbou. Ak bol príčinou problémov skutočne nedostatok horčíka, zmenu na sebe pocítite veľmi skoro.

Z našej ponuky