Ďalší darček z nariadenia Európskej únie.

Ďalším nariadením EÚ, ktoré významne ovplyvnilo náš život, je nariadenie č. 258/7 z 27. januára 1997 o nových potravinách a nových zložkách potravín.
Toto nariadenie v skratke harmonizuje povoľovanie nových potravín a nových zložiek potravín. Pred ich uvedením na trh musia testy vykonané Európskym úradom pre bezpečnosť potravín preukázať, že tieto výrobky nepredstavujú žiadne riziko pre zdravie alebo životné prostredie.
EÚ nové potraviny
Takéto znenie sa zdá byť veľmi užitočné a chráni nás, nič netušiacich spotrebiteľov, pred úmyselne upravenými potravinami. Viac informácií o GMO potravinách nájdete na wikipédii.
Žiaľ, skutočnosť je iná. Prostredníctvom tohto nariadenia sa z trhu úplne netransparentným spôsobom strácajú osvedčené liečivé potraviny.
Jedným z posledných produktov, ktorých sa to týka, je liečivá čínska huba Coriolus Versicolor. Nie je to ani rok, čo z trhu zmizli výrobky obsahujúce nattokinázu, ktorá má podľa výskumu a tradičnej medicíny vplyv na správnu zrážanlivosť krvi. Potraviny natto sa dotkol takzvaný test časovej dostupnosti, ktorý je súčasťou tohto nariadenia. Posudzované látky musia byť na trhu EÚ 15 rokov alebo pred rokom 1997 vo významných množstvách.
Chápem, že nie každý obchodník je čestný a musia existovať pravidlá na jeho ochranu. Možno by sa dalo dokonca povedať, že o nič nejde. Takto len prídeme o pár výrobkov, ale sme chránení pred geneticky modifikovanými potravinami a inými "amarounami". Tieto nariadenia jednoducho trochu škodia, ale veľa pomáhajú.
Pozrime sa však na to z iného uhla:
  1. Prečo máme legislatívu, ktorá pokojne odoberá niečo, čo preukázateľne zlepšuje zdravie?
  2. Ak má niekto záujem na tom, aby z trhu zmizlo niečo prospešné, môže to dosiahnuť právnymi kľučkami. Páči sa vám to?
  3. Zákonodarcovia môžu rozhodovať o tom, čo sa dostane na náš trh a čo nie.
Ako občanovi Českej republiky a EÚ sa mi to nepáči. Nepíšem to teraz z pohľadu podnikateľa. Je to čisto môj pohľad ako občana. Nechcem žiť vo svete, v ktorom mi niekto hovorí, čo môžem a nemôžem jesť, čo môžem a nemôžem písať (pozri nariadenie EÚ o zdravotných tvrdeniach).
Vo svojej práci som s veľkým úspechom používal Coriolus pri ochoreniach spôsobených vírusmi HPV. V súčasnosti nie je na trhu nič, čo by túto hubu nahradilo. Žiaľ, nenapadá ma odpoveď na otázku, čo s tým? Možno len konečne zapojiť zdravý rozum a nenechať sa ako stádo viesť pasákom, ktorý to s nami určite nemyslí dobre.