Čo by vás mohlo zaujímať o doplnkoch výživy

Predpokladá sa, že pravidelná a primeraná športová aktivita má pozitívny vplyv na imunitný systém a ďalšie telesné funkcie. Zvýšená fyzická námaha však už predstavuje určitý deficit, ktorý by sa mal kompenzovať. Táto kompenzácia však nikdy nie je univerzálna a do veľkej miery závisí od konštitúcie športovca, ťažkostí, ktoré vznikajú počas výkonu, a druhu športovej aktivity.

Chcete od svojho tela 200% výkon? Musíte mu dať o 250 % viac.

Suplementácia však nie je len o výkone, ale aj o kvalite života vrcholového športovca.

Imunitný systém

Moderné štúdie naznačujú, že vrcholoví a vytrvalostní športovci majú oslabený imunitný systém a sú náchylnejší na infekcie horných dýchacích ciest a tiež viac trpia astmou pri náročnom tréningu alebo do dvoch týždňov po bežeckých pretekoch (napr. maratóne). Dospievajúci basketbalisti majú počas sezóny zníženú imunitu, zápaly a infekcie horných dýchacích ciest (1).

ImunoBran - BOX

Následky krátkodobého a dlhodobého oslabenia spôsobeného nadmernou športovou aktivitou možno znížiť dostatočnou a kvalitnou starostlivosťou o imunitný systém. Prípravky pre vrcholových športovcov by mali spĺňať najvyššie kvalitatívne parametre, preto ImunoBran.

Je jedným z mála klinicky overených imunomodulátorov, je absolútne netoxický a môže sa kombinovať s bežnými liekmi.

Imunobran účinkuje takmer okamžite.

ImunoBran-pro-sportovce

Martina Dubovská

Česká alpská lyžiarka. Vo Svetovom pohári súťaží od roku 2011, jej najlepším výsledkom je 6. miesto v slalome z fínskeho Levi v novembri 2021. Jej najvyšším umiestnením vo Svetovom pohári bolo 32. miesto v slalome na majstrovstvách sveta 2017. Štartovala aj na zimných olympijských hrách 2014 v Soči, kde sa v slalome umiestnila na 22. mieste
ImmunoBran začala užívať kvôli častým infekciám, ktoré jej bránili v kvalitnom tréningu.

Pohybový aparát a flexibilita

Tréning sa bežne zameriava na zlepšenie troch základných schopností: svalovej sily, aeróbnej kondície a flexibility. Pri bežnom tréningu sa kladie dôraz na prvé dve. Flexibilita sa často zanedbáva. Dostatočne pružné šľachy a fascie však môžu zabrániť zraneniam, udržiavať lepšie držanie kostry a znižovať riziko kŕčov. Ak sa kladie dôraz len na svalstvo a kondíciu, znižuje sa hladina horčíka v tele.

Pohyb tela ako jedného celku a prepojenie dychu zvýši nielen fyzickú aktivitu, ale aj psychickú odolnosť.

GLYC A MALAT-BOX
Horčík je obľúbenou "drogou" zaneprázdnených manažérov a matiek malých detí. Oba tieto tábory spája stres, málo spánku a preťaženie povinnosťami. Príznaky nedostatku horčíka na seba nenechajú dlho čakať.
Rovnako aj pre vrcholových športovcov by mala byť suplementácia horčíka pravidlom.
Glycinát horečnatý je horčík, ktorý skôr upokojuje a zlepšuje spánok. Odporúča sa užívať ho večer.
Malát horečnatý je veľmi energizujúci horčík a podporuje regeneráciu svalov. Jeho užívanie sa odporúča ráno.

Pri dopĺňaní horčíka je dôležité poznať obsah elementárneho horčíka v kapsule, nie obsah samotnej kapsule.

V 400 mg môže byť 10 - 50 mg elementárneho horčíka.

Box-hanka

Horčík sa môže dopĺňať aj cez pokožku. Na okamžitú úľavu pri športovom výkone je to jedna z možností, ktorá funguje rýchlo.

Hana Homolková, vytrvalostná bežkyňa.

Kardiovaskulárny systém

Nízka srdcová frekvencia je zvyčajne znakom zdravého srdca. Mnoho športovcov má pokojovú srdcovú frekvenciu okolo 40 úderov za minútu. Problém však môže nastať, keď prestanú tvrdo trénovať, najmä keď ukončia kariéru. Potvrdzuje to štúdia, ktorá ukázala, že polovica z 286 cyklistov Tour de France (1995 - 1998) mala zväčšenú ľavú srdcovú komoru a srdcia 11 % z nich mali abnormálne zníženú schopnosť pumpovať krv v pokoji (2).

Dlhodobá nadmerná fyzická záťaž môže fyzicky poškodiť srdce a koronárne tepny, urýchliť starnutie srdca a viesť k potenciálne smrteľným arytmiám vrátane fibrilácie predsiení, ktoré výrazne zvyšujú riziko mozgovej príhody. V štúdii mužských vytrvalostných športovcov (viac ako 100 zdokumentovaných maratónov alebo podobných výkonov, priemerný vek 57 rokov) sa zistilo, že polovica z nich vykazovala známky zjazvenia srdca (fibrózy) v porovnaní so žiadnym výskytom v dvoch kontrolných skupinách (mladší vytrvalostní športovci a zdraví muži rovnakého veku, ktorí neboli vytrvalostní športovci. (3)

Anthogenol-BOX

Ukazuje sa, že prírodné antioxidanty môžu zohrávať dôležitú úlohu pri ochrane srdca a ciev. Primeraná regenerácia by mala byť súčasťou každého tréningu.

Počas cvičenia sa zvyšuje tvorba voľných kyslíkových radikálov a vedecké dôkazy ukazujú, že môžu spôsobiť celý rad poškodení, od chronického zápalu až po poškodenie srdcového svalu. Diétne antioxidanty dokážu detoxikovať peroxidy vznikajúce počas cvičenia a znižujú riziko dlhodobého poškodenia.

Šport a ženy

Nadmerná športová aktivita môže zvýšiť riziko osteoporózy a u mladých žien môže spôsobiť amenoreu, iné menštruačné problémy a potenciálne nezvratnú osteopéniu, najmä ak je šport spojený s patologickou diétou a poruchami stravovania.

Amenorea je príznakom zníženej hladiny estrogénu, čo môže viesť k tomu, že kosti 20-ročnej športovkyne sú v rovnakom stave ako kosti 80-ročnej ženy (4)

U vrcholových športovkýň môže tréning podľa menštruačného cyklu ovplyvniť kvalitu výkonu.

Podcast - O úlohe cyklu vo výkonnostnom športe
FemiBalance-BOX

FemiBalance je kombináciou angeliky čínskej a vitamínov B6 a B9 v aktívnej forme.

Je to doplnok stravy, ktorý dopĺňa krv. Pre vrcholové športovkyne môže byť zaujímavou kompenzáciou vyčerpania.

(1) Nieman D.C (1997), "Riziko infekcie horných dýchacích ciest u športovcov: epidemiologická a imunologická perspektíva". Journal of Athletic Trainin, zv. 32.

(2) Abergel E. et. al. al (2004): "Serial left ventricular adaptations in world-class professional cyclists: implications for disease screening and follow up", Journal of the American College of Cardiology, vol 44 (1).

(3) Wilson M. et al (2011), "Diverse patterns of myocardial fibrosis in lifelong, veteran endurance athletes" (Rozdielne vzorce fibrózy myokardu u celoživotných vytrvalostných športovcov), Journal of Applied Physiology, zv. 110 (6).

(4) National Institutes of Health, Osteoporosis and Related Bone Diseases, National Resource Center (Národný inštitút zdravia, Osteoporóza a príbuzné ochorenia kostí) - prevzaté z http://www.niams.nih.gov/.